O nas

banner_71.jpg (348 KB)

 logo-male.jpg (25 KB)

tekst-szefa2.png (219 KB) 

    

Firma Consonni już od 25 lat jest producentem wyrobów cukierniczych wysokiej jakości.

Klientami firmy Consonni są koneserzy dobrego smaku - instytucje i ludzie, którzy cenią wysoką jakość, tradycję i to, że produkt jest całkowicie naturalny, bez konserwantów i sztucznych aromatów.

Consonni jako pierwszy i dotychczas jedyny w Polsce producent wyrobów cukierniczych został doceniony przez ogólnoświatową organizację Slow Food.

Ruch Slow Food jest odzwierciedleniem wartości wyznawanych przez założycieli i pracowników Consonni. Wartości, które mówią o bezkompromisowej jakości, tradycji, dbałości o zachowanie powolnej natury procesu wytworzenia i odpowiedzialności za produkt.

cien.png (3 KB)

page2.png (1006 KB)

ciasto.jpg (175 KB)

Produkty Consonni powstają w nowoczesnych budynkach zgodnych z wymogami HACCP.

Większość używanych w Consonni urządzeń jest dostosowana do tradycyjnych procedur, czego dobrym przykładem jest jeden z nielicznych na świecie, nowoczesny piec w całości wyłożony szamotem, oraz piec „sabatnikowy” opalany drewnem, tak jak w dawnych czasach. Składniki używane do produkcji wyrobów w Consonni pochodzą od producentów, dla których również ważna jest jakość. Miejsce pochodzenia surowców ma także znaczenie. W Consonni używane są pistacje z włoskiej miejscowości Bronte, a orzechy laskowe certyfikowane znakiem IGP pochodzą z Piemontu.

Consonni jest producentem znanego Ciasta Drożdżowego Maślanego według tradycyjnych receptur.

Dowodem na najwyższe standardy jakości jest to, że naturalne drożdże używane w procesie produkcji są bardzo wrażliwe i wymagają sterylnych warunków. Matka drożdży w Consonni ma już ponad 80 lat. Przy skali produkcji Consonni kultywowanie drożdży jest wyjątkiem nie tylko w Polsce ale i w całej Europie.

O jakości i odpowiedzialności za produkt Consonni świadczyć mogą wyroby piekarskie.

Wszystkie chleby wyrabiane są ręcznie na zakwasie. Mąka w chlebach razowych pochodzi z własnych młynów, które mielą tylko potrzebną ilość na krótko przed rozpoczęciem procesu wytwarzania chleba. Chleb orkiszowy wykonany jest w 100% z ziaren orkiszu, a skórka chleba pszenno-żytniego swój smak zawdzięcza pieczeniu w piecu opalanym drewnem.

 

slowfood.png (12 KB)

Przywiązanie do tradycji, wierność dawnym ideałom i tradycyjna praktyka produkcji w CONSONNI

docenione zostały przez międzynarodowy ruch poparcia dobrej żywności Slow Food, który rekomenduje firmę jako jedynego producenta cukierniczego w Polsce. Slow Food jest międzynarodową organizacją typu non-profit, która w manifeście określa swój cel jako: "ochrona prawa do smaku".

szef.jpg (195 KB)

  • Organizacja Slow Food powstała w 1986 roku we Włoszech i od początku zajęła się szeroko rozumianą ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności - szczególnie żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem w wyniku coraz bardziej natarczywej ekspansji tego, co na całym świecie znane jest jako fast food.

  • W ciągu 15 lat swego istnienia Slow Food z małego regionalnego ruchu rozrósł się w znacznym stopniu i przekształcił w międzynarodowy ruch zrzeszający ponad 60 tysięcy członków na wszystkich kontynentach, co samo w sobie doskonale świadczy o potrzebie istnienia takiej organizacji i filozofii, jaka się za nią kryje.

  • W manifeście Slow Food nasze czasy określone są jako kompletnie podporządkowane cywilizacji przemysłowej i zniewolone przez prędkość, ów zawrotny pęd życia, którego przejawem są m.in. fast food'y. Prędkość odwraca naszą uwagę od szczegółów, detali, które stanowią o prawdziwym smaku życia - pozwalamy sobie zapomnieć o jednej z podstawowych wartości egzystencji, jaką jest - dobrze rozumiana - zmysłowa przyjemność. Przyjemność, jaką daje chwila wytchnienia, odpoczynku, spokoju, jaką daje czas spędzony wśród przyjaciół; wreszcie przyjemność ze smakowania - zarówno dobrego jedzenia, jak i po prostu głębi i różnorodności życia.

truskawki.png (76 KB)

Odkrywanie smaków zamiast biernego ich przyjmowania

- oto nowy sposób bycia, lansowany przez Slow Food.

Bo np. jeśli na świecie istnieją miliony gatunków warzyw, a dziś dziesięć z nich stanowi 90% światowej produkcji rolniczej - to wyobraźmy sobie, jak wiele nowych smaków, wrażeń umyka nam dosłownie sprzed nosa...

 Codziennie bezpowrotnie znikają z biosfery setki gatunków roślin i zwierząt, codziennie też ze światowej kultury skreśla się kolejne elementy - widać to doskonale na przykładzie regionalnych potraw, będących przecież ważną, ale i najbardziej chyba ulotną częścią naszej kultury materialnej. Slow Food chce chronić od zapomnienia wszystko to, co daje przyjemność garstce osób, a mogłoby dawać każdemu z nas - oczywiście każdemu kto tylko zechce po nią sięgnąć.

W tym celu powstał projekt 'Arka Smaku'.

Przy udziale przedstawicieli świata kultury, nauki, dziennikarstwa, polityki, a przede wszystkim przemysłu żywieniowego, mali i zagrożeni zapomnieniem producenci żywności dostają szansę odnalezienia się na potężnym światowym rynku, preferującym przecież produkty masowe i siłą rzeczy pozbawione wartości smakowych, estetycznych i kulturowych.

Istniejąc praktycznie na całym świecie Slow Food zaprezentował się w Polsce 4 grudnia 2002 roku - tak późno najprawdopodobniej z powodu polskiej mentalności - chętnie czerpiącej z Zachodu i zapominającej o tym, co tu na miejscu jest wartościowe. Nadszedł czas by to zmienić.

Struktura organizacyjna ruchu opiera się na tzw. conviviach, zrzeszeniach osób myślących podobnie, podobnie czujących i w podobny sposób potrzebujących przyjemności ze smakowania - mających wspólny cel: zapewnić sobie i nam wszystkim możliwość pełnego czerpania i korzystania z odkryć kulinarnych całej ludzkości.

Pierwsze polskie convivium powstało w Krakowie - mieście w Polsce najbardziej kojarzącym się z kulturą i dobrym smakiem (choć być może jeszcze nie w znaczeniu sensualnym). To znak, że mylą się ci, którzy ograniczają pojęcie kultury do zabytków architektury czy sztuk wizualnych. Ludzka kultura, kultura narodu opiera się przecież na wielu różnych filarach.

Slow food to nie tylko powolne przygotowanie potrawy według tradycyjnej receptury od podstaw. To również powolne jedzenie, a w zasadzie delektowanie się smakiem i aromatem. To jedzenie przy stole z najbliższymi, a nie w samochodzie, przy komputerze czy w windzie…

kurosant.png (338 KB)

Jeżeli Wy również jesteście entuzjastami slow food, jeśli znajdujecie czas na przygotowanie czegoś naturalnego, swojskiego, jeśli lubicie zasiadać przy wspólnym posiłku z rodziną częściej niż na święta, przyłączcie się do ruchu Slow Food na: www.slowfood.pl

Tak to robimy!

film-o.jpg (350 KB)

Zachęcamy obejrzenia filmu o naszej firmie

 

 cien.png (5 KB)

 

pieczywo.jpg (451 KB)

Zobacz jak powstaje Twój chleb…

Film został nakręcony podczas jednego z trzech dni wypieku.

Pieczywo Consonni wypiekane jest trzy razy w tygodniu - wtorki, czwartki oraz soboty na Wasze zamówienie.

Nasze wypieki możecie zamawiać w cukierniach firmowych oraz patronackich, wybranych sklepach z dobrym jedzeniem na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Katowic, Częstochowy.

 

 

 cien.png (5 KB)

baby-i-mazurki.jpg (452 KB)

Baby i mazurki!

Specjalnie dla Was prezentujemy film o naszych świątecznych babach i mazurkach. Zobaczcie jak powstają, skorzystajcie z porad i przepisu na zrobienie mazurka w domu.

Film został nakręcony w 2008, od tego czasu tradycja naszego wypieku nie uległa zmianie. Cały czas tworzymy z wielką pasją produkty jak kiedyś, produkty zwykłe ale niezwykle smaczne.

Autorem programu oraz przewodnikiem smaku jest Jacek Szklarek, szef ruchu Slow Food w Polsce, którego jesteśmy członkami. Nasze produkty jako jedyne w Polsce posiadają rekomendację Slow Food w branży cukierniczej.

 

 cien.png (5 KB)

 

ciacho-drozdzowe.jpg (365 KB)

Pieczemy tradycyjne ciasto drożdżowe

Materiał został nakręcony do programu "Made in Silesia"
Prezentuje proces wypieku Ciasta Drożdżowego Maślanego.

Jedyne Ciasto Drożdżowe w Polsce wyróżnione znakiem Jakość Tradycja przyznawane najwyższej jakości produktom tradycyjnym i lokalnym. Ciasto Drożdżowe Maśle zostało również nagrodzone Godłem Teraz Polska i jest rekomendowane przez Międzynarodową Organizację Slow Food.

   

 

cien.png (5 KB) 

 

folwark.jpg (527 KB)

Folwark Kamyk

Folwark Kamyk powstał w 2012 roku jako kontynuacja myśli i konsekwencja założeń mówiących o bezkompromisowej jakości, tradycji, zachowaniu powolnej natury procesu wytworzenia. Folwark Kamyk powstał, aby propagować zdrowe, tradycyjne jedzenie w towarzystwie rodziny i przyjaciół, wszystko zgodnie z ideą Slow Food, której członkiem jest CONSONNI. http://www.folwark-kamyk.pl/