Historia włoska

Historia firmy Consonni to historia wielopokoleniowej rodziny,

historia odważnych decyzji podejmowanych wbrew utartym schematom.

XIX wiek
Początek histori
włoska
Początek firmy Consonni we Włoszech rozpoczęła się od "mezaliansu".

Rodzina Consonni w XIX wieku znana była z produkcji i handlu jedwabiem w Mediolanie i okolicach. Jeden z synów właścicieli rodzinnej fortuny - Francesco - stanął w pewnym momencie swojego życia przed bardzo trudnym wyborem. Wybranka jego serca - Ernesta Decio pochodziła z biednej rodziny. Rodzice Francesco dali synowi ultimatum - jeśli chce poślubić Ernestę, będzie musiał zrezygnować z rodzinnej fortuny i samodzielnie zapewnić byt swojej rodzinie.

włoska
Młodzi małżonkowie - Francesco i Ernesta Consonni - w 1911 roku otworzyli własną piekarnię i sklep spożywczy w małej miejscowości Vedano al Lambro w Lombardii.

"Latteria", bo tak nazywane są we Włoszech sklepy tego typu, dostała nazwę Cecca - był to pseudonim Ernesty, którego pieszczotliwie używał Francesco. Od tamtej pory wszyscy chłopcy z rodziny nazywali byli "synami Cecca".

Piekarnia Cecca radziła sobie w tamtych czasach całkiem dobrze. Używali średnio 300 kg maki na dobę aby wypiekać uwielbiane przez okolicznych mieszkańców, pieczywo. "Latteria Cecca" była wyjątkowo lubianym miejscem spotkań w porze lunchu. Na przekąskę można było zamówić sery i kanapki, zaczęto też podawać uwielbianą przez Włochów kawę. Pieczywo i wypieki rodziny Consonni zdobyły serca mieszkańców najpierw w Lombardii a później w miejscowości Villasanta, gdzie piekarnie uruchomił syn założycieli . Nowe pokolenie wniosło wiele nowoczesności do firmy - na przykład jeden z pierwszych pieców do chleba typu Vapore z niemieckiej firmy Werner und Pleider. W pewnym momencie uruchomiona została dostawa pieczywa do domu - jako środek transportu posłużyły rowery.

włoska
Kolejne pokolenia rodziny Consonni przejmowały rodzinny interes.

Po seniorze Francesco firmę prowadził wspomniany Giovanni zwany "Nino" wraz z żoną Caroliną Vigano, po Giovannim przyszła kolej na jego syna Francesco (rocznik 1924) i żonę Marię z domu Invernizzi zwaną Mariuccią. W tym miejscu zaczyna się już współczesna historia firmy. Małżonkowie Francesco i Mariuccia podobnie jak ich rodzice i dziadkowie samodzielnie prowadzili rodzinne przedsiębiorstwo. Do pomocy mieli dwójkę dzieci - Giovanniego i Marię Grazię.

Zaczęli od gruntownego remontu słynnego lokalu "Cecca". W 1967 roku została wymieniona większość mebli (niektóre z nich używane są tam do dziś). Lokal zmienił się nie do poznania. Był na tyle ekskluzywny, że właściciele mogli pozwolić sobie na, zuchwały w tamtych czasach, rygor wobec klientów - zakaz palenia. W ofercie odnowionego miejsca pojawiły się dodatkowo ciasteczka i croissanty. W dalszym ciągu wypiekano tradycyjne pieczywo z Michetti na czele z małymi bułkami pustymi w środku, w kształcie podobnymi do naszych kajzerek. Chleb był zawsze gotowy na 5 rano. Klienci Consonni mieli do wyboru chleby wyrabiane na mleku, oliwie lub smalcu i z różnych rodzajów mąki: semolina, typu 00, razowej, kukurydzianej. W ofercie znaleźć można było chleby wyrabiane: Corni, Sciamp, Montasu, Taralli, Fasinet lub Trecce oraz pozostałe pieczywo z chlebem przygotowanym na smalcu o nazwie Biove na czele.

włoska
Lokal pracował pełną parą, przez 7 dni w tygodniu. Ojciec w nocy wypiekał a dzieci i mama pracowali w ciągu dnia - dzieci ucierały kremy, nadziewały ciastka, tak jak umiały.

Mama sprzedawała. Wieczorem, po kolacji, przygotowywane było ciasto do wyrośnięcia - tak zwane impasto. Jedna osoba była w stanie przerobić około 100 kg ciasta w ciągu jednego dnia. Gorąca i wyczerpująca codzienna praca dawała się właścicielom we znaki.

Po kilku latach popularność piekarni była tak duża, że potrzeba było kolejnych inwestycji i przekształceń - nowy piec WP opalany już gazem, a nie jak do tej pory węglem, przynosił ulgę w pracy. Pojawiły się "dzielarki", "wyrabiarki" i "walcarki". Duże przedsiębiorstwo, jakim stawała się piekarnia, nie było marzeniem Francesca i Mariucci, dlatego postanowili oni, w 1972 roku, sprzedać firmę i przenieść się do pobliskiego Casatenovo, gdzie zdecydowali się uruchomić mały sklep. Nowe miejsce i nowe wyzwanie - w nowym punkcie miała powstać pierwsza lodziarnia Consonni. Tradycyjne lody to jednak nie wszystko, co miało znaleźć się w ofercie. Uruchomiona została mała produkcja jakościowych wyrobów cukierniczych.

W ten sposób powstała pierwsza prawdziwa Cukiernia Consonni. Filozofia cukierni była od początku jasna - mała, profesjonalna produkcja, w oparciu o tradycyjne receptury. Do produkcji używano wyłącznie tradycyjnych przyrządów i urządzeń - garnków z miedzi, kamiennego młyna do orzechów i cukru, walcarki. W tamtym momencie zaplecze nie było wyposażone w profesjonalny piec umożliwiający wypiek Panettone, który pojawił się później, więc największy nacisk kładziono na ciasteczka i lody.

włoska
Pracowali jak dawniej, całą rodziną - dwoje rodziców i dwójka dzieci. Otwierali cukiernię o 6 rano i zamykali często o 1 w nocy.

Najwięcej pracy mieli w soboty i niedziele, kiedy to Włosi całymi rodzinami tradycyjnie chadzają na lody.

W 1982 roku burzliwa kariera Cukierni Consonni zatrzymała się na chwilę w miejscu. Zdecydowano wstrzymać działalność. Dzieci już dorosły - Maria Grazia wyszła za mąż i zajęła się farmacją, Giovanni skończył studia i rozpoczął pracę w wymarzonym zawodzie inżyniera. Niedługo po tym Giovanni poślubił Grażynę - Polkę, absolwentkę Columbia University w Nowym Jorku, która rozpoczynała właśnie karierę naukową w dziedzinie genetyki. Francesco i Mariuccia postanowili, że nadszedł czas, aby stać się prawdziwymi dziadkami dla Eleny, pierwszej wnuczki, która dopiero co pojawiła się na świecie...

POZNAJ HISTORIĘ POLSKĄ OD 1991 ROKU